Close

„Tajemnice Bastide Blanche” – M. L. Longworth

Prowansalskie kryminały M.L.Longworth od kilku lat stały się dla mnie nieodłącznym elementem letniego czytania. Profesor Marine Bonnet i sędzia śledczy Antoine Verlaque rozwiązujący zagadki w Aix-en-Provence zapewniają mi latem zapach lawendy, rozkoszowanie się niezwykłą kuchnią, winami i klimatem Prowansji.

Tym razem zagadka dotyczy nowego mieszkańca okolicy, bardzo znanego pisarza, a także bardzo starego domiszcza, w którym zamieszkał. Tak pisarz, jak i jego lokum, mają mnóstwo ponurych i niepokojących tajemnic w swojej przeszłości.

Aby je wyjaśnić Antoine odnawia kontakty ze swym dawnym wykładowcą, przyjacielem, starym sędzią, który przed laty prowadził sprawę zaginięcia żony pisarza, słynnej artystki tworzącej ceramiczne arcydzieła, a Marine odszukuje koleżankę ze szkoły, aby odnaleźć wczesną twórczość żony pisarza i odkryć jakie zdolności oprócz plastycznych przejawiała. Matka Marine pomagając w dochodzeniu szpera w archiwach diecezjalnych i tam poszukuje tragicznej historii domu. Komisarz Bruno Paulik wspiera swego przełożonego w nieoficjalnym śledztwie, jednocześnie wraz z żoną Heleną i córeczką Leą, będąc najbliższymi sąsiadami pisarza i uczestnicząc w dramatycznych wydarzeniach.

Ale jak zajścia sprzed wielu lat, które miały miejsce zupełnie gdzie indziej, mogą powodować groźne zjawiska obecnie? Wypadek przyjaciółki pisarza na schodach, porwanie pasierba, zniknięcie lokalnej gospodyni. Kto i dlaczego może je powodować? A może co?

Wspaniała historia, z ciekawą zagadką kryminalną, lekkim klimatem grozy starego domu i pełnią uroku Prowansji. W tle niezwykły klub palaczy cygar do którego należy Antoine, przyjaciółka Marine z córeczką i jej rozterki uczuciowe, życie mieszkańców miasteczka, zmiany jakie w nim zachodzą. Sympatyczni bohaterowie, malownicze opisy okolic, smakowite dań i napojów, aż chce się tam jechać!

A przy lekturze uwagę zwraca też przepiękne, klimatyczne opracowanie graficzne serii, te okładki są po prostu zachwycające!

Już czekam na kolejny prowansalski, smakowity kryminał! A Wam polecam i ten tom, i oczywiście wszystkie poprzednie!

Tytuł: Tajemnice Bastide Blanche

Cykl: Verlaque i Bonnet na tropie t. 7

Autor: M. L. Longworth

Wydawnictwo: Smak Słowa

Moja ocena: 9/10

Dziękuję wydawnictwu Smak Słowa za tę cudowną klimatyczną lekturę! A bientòt!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.