Close

„Teściowe w tarapatach” – Alek Rogoziński

Tajemnicza historia jednego z polskich królów, Władysława Warneńczyka budzi emocje. Jak każda, wokół której narastają legendy. Młodo zginął na polu bitwy, a sułtan pokazywał jego głowę zakonserwowaną w miodzie… a może nie?

Tropy wiodą od XV wieku do dziś, od Madery na Wawel!

Tym razem Alek wmanewrował dwie straszne teściowe, tęczową Maję i moherową Kazię, w przygody godne Pana Samochodzika.

Posezonowy urlop w świętokrzyskiem panie mają zamiar spędzić we właściwy sobie sposób. Maja chce zwiedzać winnice, Kazimiera sanktuaria. A że na ten urlop wybierają się razem, to z godzenia planów wyjdzie, co wyjdzie.

Trupy, tajemniczy zakon, biskup i renowacja krypt królewskich na Wawelu. Prywatne poszukiwania i policyjne śledztwo. Wszystko zgrabnie i sprytnie splecione i potem okraszone mnóstwem gagów, niewiarygodnych dialogów i tekstów wzbudzających parsknięcia śmiechem. A wydarzenia w tle jak najbardziej mają faktyczne podstawy, o tajemnicy śmierci Warneńczyka, Henryku Niemcu o sześciu palcach żyjącym na Maderze czytałam już wcześniej. Renowacja sarkofagów Łokietka, Warneńczyka i Jagiełły w Katedrze Wawelskiej w tym roku, też miała miejsce.

To może i jakieś Maja i Kazimiera, szalały nam po kraju?

Jak zwykle Alek bawi i rozśmiesza, a straszne baby wychodzą mu znakomicie. A dodatkowo historyczno – przygodowe tło fenomenalnie ubarwiło całość!

Muszę przyznać, że coraz bardziej czekam na historyczną powieść Alka, którą zapowiada nieśmiało, acz systematycznie, od jakiegoś czasu. Tu wątki historyczne były tak zgrabnie ujęte (czy to te umieszczone w epoce, czy te relacjonowane przez współczesnych bohaterów), że wzbudza to mój apetyt. Może nawet to nie musi być na wesoło?.

A na razie było!

Teściowe szalały, strasząc siebie, bliższe i dalsze otoczenie, tajemniczy zakon pilnuje swoich tajemnic a szemrane interesy i chciwość są zawsze wiarygodnymi motywami zbrodni.

Polecam jak zawsze!

Tytuł: Teściowe w tarapatach

Autor: Alek Rogoziński

Wydawnictwo: WAB

Moja ocena: 9/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.