Close
To jest napad, Wałkuski, Czytaśka

„To jest napad!” – Marek Wałkuski

to jest napad, wałkuski, czytaśka

Potrzeba matką wynalazku. W tej książce zostały szczegółowo opisane potrzeby oraz wynalazki dwóch stron. Jedna ma nieustającą potrzebę łatwego zdobycia środków finansowych, druga strona nieustająco ma potrzebę uniemożliwienia pierwszej realizacji jej celu.

Rabusie chcą łatwo dostać się do pieniędzy, a banki i władze chcą te pieniądze przed tymi zakusami zabezpieczyć.

Autor szczegółowo opisał historię powstania pieniędzy na terenach dzisiejszego USA. Powstania i rozwoju banków i pokrewnych im instytucji. Utworzenia rozmaitych służb chroniących, środków, narzędzi, technik i technologii jakimi się posługują.

Trudno zgadnąć co w tym wyścigu jest pierwsze, jajko czy kura? Czy najpierw pomysłowy rabuś a potem zabezpieczenie przed kolejnym wykorzystaniem jego pomysłu, czy nowy środek bezpieczeństwa i następnie koncepcja jego złamania.

No i oczywiście to co jest „mięsem” tej książki. Najsłynniejsi rabusie, ich historie, najbardziej znane akcje i mniej lub bardziej sromotne końce.

Niektóre historie są opowiedziane z całą powagą, opisują trudne dzieciństwa i rozmaite motywacje prowadzące ludzi na manowce wizji łatwej gotówki, inne mimo ich prawdziwości, trudno wręcz rozpatrywać w kategoriach innych niż anegdotyczne.

Czasami nieco zbyt wiele szczegółów może nużyć, ale ogólnie jest to dobrze spisana historia jednego z amerykańskich mitów – napadów na banki.

Tytuł: To jest napad

Autor: Marek Wałkuski

Wydawnictwo: Helion

Moja ocena 6/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.