Close

„Uśmiech Angeliki” – Andrea Camilleri

Są takie serie książkowe, które z każdym kolejnym tomem przywiązują czytelnika bardziej. W których każdy kolejny tom okazuje się najlepszy. Bo właśnie wciągnął w życie ulubionych bohaterów, bo zbudował w wyobraźni, po raz kolejny, świat do którego się tęskniło. Bo autor znowu wymyślił i opisał coś, co zachwyca i powoduje chęć czytania wszystkiego od nowa.

Taka jest seria o komisarzu Montalbano autorstwa Andrei Camilleriego. Właśnie skończyłam swoje 21 spotkanie z komisarzem z sycylijskiej Vigaty. I już czekam na kolejne. Bardzo niecierpliwie. Jednocześnie żałując, że autor już więcej nie napisze, niestety rok temu polska premiera poprzedniego tomu „Gra luster” zbiegła się ze śmiercią Autora. Ale mam nadzieję, że pozostałe tomy się ukażą i jeszcze kilka razy spotkam niesfornego komisarza.

„Uśmiech Angeliki” ma w sobie to wszystko, co w całej serii zachwyca. Specyfikę społeczności małego sycylijskiego miasteczka. Powiązania między grupą znajomych. Tajemnice aktualne i sprzed lat. Plotkarskie wdowy, cwanych inżynierów, pyskatych portierów.

Plotki mogące zrujnować karierę i tajemnice poliszynela o zdradzających się małżonkach. No i tym razem komisarz prowadząc śledztwo dotyczące niezwykłych kradzieży i włamań m, prywatnie wplątuje się w mocno niewłaściwy układ, zawodowo i prywatnie.

A przecież i wieloletnia narzeczona z Ligurii, Liwia pojawia się i w tym odcinku. Gosposia Adelina gotuje i zostawia w lodówce i piecyku obłędne smakołyki. Enzo w swojej gospodzie karmi Montalbana tak, że czytelnikowi ślina leci.

Współpracownicy komisarza również działają jak zwykle, Fazio kolekcjonuje dane osobowe, Catarella przekręca wszystkie nazwiska, doktor Pasquano jest wściekły i opryskliwy, a kwestor czepia się bezpodstawnie. Sycylijskie widoki, interior i plaże. Mafijne tło i niezwykle ciekawie skonstruowana zagadka!

Mistrzostwo!

Jak zwykle tom można czytać odrębnie, nie znając pozostałych, lub znając niektóre, ale namawiam, przeczytajcie wszystko! Naprawdę to genialna seria! Akurat wakacje, można spędzić je na Sycylii! Gorąco polecam!

Oficynie Literackiej Noir Sur Blanc bardzo dziękuję za egzemplarz recenzencki!

Tytuł: Uśmiech Angeliki
Cykl: Komisarz Montalbano
Autor: Andrea Camilleri
Tłumacz: Maciej A. Brzozowski
Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
Moja ocena: 10/10

Na deser załączam kilka zdjęć z Sycylii, z miejsc związanych z Montalbanem. Seria została genialnie zekranizowana w serialu telewizji RAI, bijącym rekordy popularności we Włoszech, niestety nigdy żadna z naszych telewizji go nie kupiła.

A fikcyjne miejsca opisane w książkach, zostały umiejscowione w sycylijskich lokacjach i teraz już dom Montalbana w Marinelli czy komisariat w Vigacie zawsze wyglądają tak:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.