Close

„Wybawienie” – Jussi Adler – Olsen

List w butelce znaleziony przed laty przez szkockiego rybaka, przewędrował długą drogę, zanim jego treść małymi kroczkami doprowadziła do wszczęcia sprawy w Departamencie Q.

A nie jest łatwo szukać śladów czy świadków w zamkniętych środowiskach małych sekt czy skupisk wyznawców, na dodatek pytając o zdarzenia sprzed lat.

Jednocześnie Departament A prowadzi sprawę zwłok znajdowanych na miejscach dziwnych pożarów.

Carl nie chce się zajmować ani podpaleniami ani listem z butelki.

Chce zajmować się myśleniem o seksownej pani psycholog. Ale Assad tu na coś wpadnie, tam gdzieś pogrzebie w aktach. Zamiast gotyckiej Rose, Departament wspiera jej siostra, kolorowa Yrsa, którą sprawa tajemniczego wołania o pomoc z butelki wciąga niesłychanie.

I zaczynają śledzić, drążyć, poszukiwać.

A jednocześnie czytelnik, jak to w tej serii, poznaje poczynania zbrodniarza.

I w nerwach, w stresie, zaciskając zęby czyta, czy Carl i Assad zdążą? Czy dadzą się zwieść siatce pozorów, fałszywych tożsamości i śladów zbudowanych i rozsiewanych przez mordercę?

Ile jeszcze będzie ofiar?

A podsumowanie jest takie, fanatyzm religijny wyrządza krzywdę. Bliskim fanatyka, a poprzez krzywienie psychiki bliskich również wielu innym, niezwiązanym osobom. Niezależnie od religii, wyznania, odłamu, sekty. Fanatyzm religijny powinno się przymusowo leczyć.

Dwukrotnie, o mały włos, przeoczyłabym przystanek na którym powinnam wysiąść, tak niesłychanie wciągnął mnie ten tom duńskiej serii.

Polecam!

Tytuł: Wybawienie

Autor: Jussi Adler-Olsen

Wydawnictwo Sonia Draga

Moja ocena: 9/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.