Close
Za ostatnią gwiazdą

„Za ostatnią gwiazdą” – Magdalena Kołosowska – RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Za ostatnią gwiazdą
Za ostatnią gwiazdą

Nareszcie trzeci tom cyklu „Lepsze jutro” Magdaleny Kołosowskiej wpadł w moje ręce. Poświęcony jest Kamili, najmłodszej z sióstr. Jak pamiętacie, w drugim tomie trylogii („Pod niebieskim księżycem”), w tle losów głównej bohaterki Karoliny, dowiedzieliśmy się o traumatycznych przeżyciach Kamili. W tym tomie bliżej dowiadujemy się, co i jak się wydarzyło. A w tle przemkną i Karolina, i bohaterka pierwszego tomu („Słońce za horyzontem”), Kinga.

Najmłodsze dzieci mają najlepiej, prawda? Wychuchane, dopieszczone, „oczka w głowie” rodziców. Ale gdy wyrwą się z tej pieczy w świat…

Kamila jest studentką, zgłasza się ma rozmowę o wakacyjną pracę kelnerki w niezłej restauracji. Przy tej okazji poznaje chłopaka, który totalnie zawraca jej w głowie. Szalona wycieczka, szalona noc i olbrzymia niespodzianka następnego dnia. Atmosfera w nowej pracy może dziwna, właściciele się kłócą, ale koleżanki i koledzy robią dobre wrażenie.

Wydaje się, że Kama zaczęła zupełnie nowe, inne życie…

Ale jak już wiemy z poprzedniego tomu, niekoniecznie dobrze się to wszystko potoczyło.

Nagła choroba i śmierć taty zbiegła się z dramatem Kamili. Gdy oszołomiona dotarła do szpitala w którym leżał tata, okazało się, że ona także potrzebuje medycznej pomocy. I to pilnie.

Gwałt, którego nie pamięta rujnuje jej dotychczasowe życie.

Całą tę mroczną historię poznajemy w przeplatanych wątkach, wydarzenia bieżące przeplatane są retrospekcjami – tak naprawdę gwałt dzieli życie Kamili na przed, i po.

Napięcie zbudowane wokół tego zdarzenia godne najlepszego kryminału. Długo czytelnik, zresztą jak i bohaterka, nie wie co, i jak się wydarzyło. Ani dlaczego! Nie sposób oderwać się na tym etapie od książki (wiem z doświadczenia! – nawet „gadający” tramwaj nie pomógł)! Genialny jest sposób przedstawienia tej sytuacji, praktycznie tylko dramat emocjonalny bez opisu fizycznego, który mógłby niepotrzebnie zbrutalizować całą historię. Kamila nie pamięta co się stało, i gwałt na jej psychice jest dużo głębszy niż urazy fizyczne. Jej zagubienie, oszołomienie, lęk i niepewność, przejmują do szpiku kości.

W historiach kryminalnych widzimy sprawę od strony śledczych, tu widać, że ofiara tak naprawdę chodzi, zeznaje i sama niewiele wie. Kamili, otoczonej miłością sióstr z trudem, ale udaje jej się poradzić sobie z problemem, co muszą przeżywać w takich sytuacjach dziewczyny pozbawione wsparcia?! To bardzo ważny wątek, ważna myśl!

Ale ponieważ trylogia nazywa się „Lepsze jutro”, to i z tego koszmaru najmłodsza z sióstr musi się otrząsnąć. A jak? A przeczytajcie! Dowiecie się też, jak ułożyło się Karolinie, po jej nieudanym małżeństwie, po obiecującym związku, który też nagle okazał się obarczony ryzykiem. No i oczywiście co z Kingą, która miała wszystko! Albo niekoniecznie?!

Muszę przyznać, że Magda niesłychanie mnie zaskoczyła, Kinga była bardzo dobra, Karolina znakomita, ale Kamila mnie zamurowała! Każda z historii jest inna, każda porusza do głębi. A przecież problemy sióstr nie są wyimaginowanymi, nierealnymi zdarzeniami. Są na tyle dramatyczne, że budzą emocje, ale jednocześnie na tyle zwykłe, że ich prawdopodobieństwo nie budzi wątpliwości. Życie.

Życie w soczewce Magdaleny Kołosowskiej!

Bardzo gorąco polecam!

Tytuł: Za ostatnią gwiazdą
Cykl: Lepsze jutro tom III
Autor: Magdalena Kołosowska
Wydawnictwo: Replika
Moja ocena: 10/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.