Close

„Złap mnie, jeśli umiesz” – Alek Rogoziński

Podlasie ma niepodważalny urok. Przyroda, zabytki, fantastyczna kuchnia, serdeczni i gościnni ludzie. Destynacja turystyczna jak złoto! Spieszcie zwiedzać, oglądać, rozkoszować się… bo Róża Krull pokochała ten region i w efekcie może być różnie!

W wigilijny wieczór, który Róża Krull wraz ze swym przyjacielem Pepe i gosposią Cecylią, spędzała u zaprzyjaźnionej córki tejże Cecylii, w malowniczym Kocierzynie, nieoczekiwanie zabłąkanym wędrowcem okazała się mała świnka o wdzięcznym imieniu Dolores.

Urocze zwierzątko, udekorowane świąteczną kokardką, a będące pupilką jednej z mieszkanek miasteczka, przybłąkało się do furtki, a po zabraniu do domu, okazało się być ubrudzone krwią. Skoro krew, to zbrodnia! Zatem Róża niezwłocznie postanowiła rozpocząć dochodzenie. Tropy świnki zaprowadziły nieformalną grupę śledczą do położonego na obrzeżach Kocierzyna Dworku Pod Dębami. Nieco opuszczonego i zaniedbanego z racji powszechnie odstraszającej legendy o rezydującej w nim Białej Damie. I w tymże dworku Róża wraz z Pepe znajdują zwłoki. Ofiarą okazuje się kustosz lokalnego muzeum.

Policja rozpoczyna formalne śledztwo, ale Róża nie zamierza porzucać swojego.

W kameralnym Kocierzynie bowiem tajemnica goni tajemnicę, a wszyscy mieszkańcy wiedzą coś o innych.

Ofiara, która początkowo wydaje się człowiekiem bez skazy, szybko traci swe zalety, a ilość potencjalnych sprawców rośnie w oczach. No i ta Biała Dama!

Historyczna część zagadki, z wykorzystaniem staropolszczyzny w listach i dokumentach, bardzo mi się podobała. Historia Jabłonowskich i Niepołomickich ma urok i stanowczo domagam się kolejnych takich wątków w następnych książkach!

A poza tym, jeśli jest Róża, to jest mnóstwo humoru językowego, nieprawdopodobnych gagów i zdarzeń. Złośliwość Pepe, namolna wiara Cecylii i to cudowne podlaskie jedzenie!

Dwie sceny załatwiły mnie przy tej lekturze totalnie.

Pierwsza – w genialnej interpretacji Pauliny Holtz w wersji audiobookowej – nietrzeźwy Pepe fetujący urodziny Cecylii! To trzeba usłyszeć! Śmiałam się tak, że połowa spacerowiczów w Lesie Kabackim mnie zapamiętała…

Druga – Róża i szara świnia.

No czytajcie! Czytajcie koniecznie!

Ach, i jeden wspaniały opis pewnego przedmiotu! Miłośnicy wspaniałej, niestety już nieżyjącej pisarki z pewnością zachwycą się nim jak ja! Jest boski! Genialny! ❤️

A morderstwo? Kto zabił? Mnie zagmatwane rozwiązanie zaskoczyło! Zakręciłam się tymi możliwościami.

A konstrukcja zakończenia nieodwołalnie sugeruje, że Alek najwyraźniej lubi czuć oddech Annie Wilkes na karku! Kiedy Róża wróci? I co tam się stało?

Jak zwykle polecam!

Tytuł: Złap mnie, jeśli umiesz

Cykl: Róża Krull

Autor: Alek Rogoziński

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Moja ocena: 9/10

Dziękuję Wydawnictwu Skarpa Warszawska za egzemplarz recenzencki. I troszkę tam motywujcie Alka do roboty! Co to za zostawianie czytelnika w takim bezdechu?!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.