Close

„Złota łyżka” – Jessa Maxwell

Tajemnicza rezydencja w samym środku niczego, jest od dziesięciu lat miejscem prowadzenia i nagrywania dorocznego konkursu dla cukierników „Bake Week”. Starannie wybrani uczestnicy przez tydzień zmagają się z kreatywnymi zadaniami aby zdobyć uznanie „babci Ameryki” Betsy Martin i wygrać Złotą Łyżkę.

Tym razem w show pojawiają się pewne nowe elementy, nowy współprowadzący i niespotykane dotychczas kuchenne sabotaże. I oczywiście zupełnie nowym elementem jest zbrodnia.

Ciekawie poprowadzona narracja, przedstawiająca wydarzenia z punktu widzenia kilku osób. Historie stojące za każdym z bohaterów budują ich postaci i ich motywacje. Zatem jedni budzą sympatię, inni nie bardzo.

No i trup. Czy to zbrodnia czy może wypadek? Kto miał motyw? A kto możliwość? Kto zyskuje na tej śmierci? I na ile zniszczy ona ukochane dziecko „babci Ameryki” czyli Bake Week?

Niesamowicie opisany jest sam dom, piękny i imponujący, ale też widocznie wymagający nieustannych nakładów. Gdy chodzimy po nim z kolejnymi osobami, to w pamięci otwierają się wszystkie tajemnicze domy z wcześniejszych lektur i filmów. Misselthwaite Manor i Thornfield Hall. Kamienne posadzki, skrzypiące drzwi, odosobnione części, nieoczekiwane zakamarki, odcięte cześci domu. Czy tam straszy? A może jak zwykle groźniejsi są żywi, niż martwi?

No i wypieki! Czytelniku, najedz się przed czytaniem. Ślina cieknie, lodówka wzywa, a pusty żołądek trąbi pełnią głosów przy tej lekturze. Nawet teraz, dzień po zakończeniu, na samo wspomnienie mam ogromną ochotę coś zjeść! Och, ciasto z borówkami!

Świetna, wciągająca lektura, ma w sobie dużą nutę atmosfery charakterystycznej dla Agathy Christie, włącznie z nieoczywistym zakończeniem. Nie ma tu brutalności, pościgów czy strzelanin, są zagubieni ludzie, wiele zagadek i swego rodzaju pozytywne zakończenie. Podkreślam „swego rodzaju”!

Spędziłam dwa smakowite wieczory błądząc po korytarzach, schodach i szafach rezydencji Grafton.

O rany!

Idę coś zjeść!

Polecam!

Tytuł: Złota Łyżka

Autor: Jessa Maxwell

Tłumacz: Jacek Konieczny

Wydawnictwo Dolnośląskie

Moja ocena: 8/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.