Close

„Morderstwo w winnicy” – M. L. Longworth

Jak miło wrócić na południowo francuską prowincję. Słońce, winnice, Aix-en-Provence.

Wcześniejsze recenzje kryminalnych zagadek Prowansji możecie znaleźć pod linkami „Śmierć w Cheateau Bremont” i „Morderstwo przy Rue Dumas”.

Każdą część można czytać odrębnie ale polecam wszystkie!

Tym razem trafiamy do Aix-en-Provence jesienią. Dojrzewające winogrona, winnice, wina, sery, figi. Wszechobecny aromat lawendy. Słoneczna, ciepła jesień.

I tajemnicza kradzież win z piwnicy jednego z tutejszych znanych winiarzy oraz brutalny gwałt z pobiciem młodej mieszkanki miasteczka.

Sędzia Verlaque i komisarz Paulik z całą mocą zajmują się gwałtem, zwłaszcza, że nieoczekiwanie umiera, nie odzyskawszy przytomności, jego ofiara.

Kradzież wina wydaje się drobiazgiem. Ale butelki z piwnicy dostępnej tylko dla domowników giną nadal, a w okolicy zgwałcona i zamordowana zostaje kolejna kobieta. A na terenie winnicy zabita zostaje również staruszka, dość wredna ale bardzo stara i z początkami Alzheimera.

Czy te krańcowo różne sprawy może cokolwiek łączyć? Jakich powiązań szukać.

Sędzia Verlaque i komisarz Paulik starają się jednocześnie rozwiązać wszystkie zagadki. Znaleźć winnych. Sędziemu pomaga jego przyjaciółka i partnerka, profesor Marine Bonnet, wykorzystując swoje lokalne znajomości.

Spokojny bieg wydarzeń, dużo klimatu budowanego winem, jedzeniem, prywatnymi sprawami bohaterów i ich rodzin. I ciekawa, ważna społecznie historia opisana w tle. Kryminał jest tu łącznikiem i uzasadnieniem dla opisania z jednej strony uroków Prowansji, winnic, szczepów, cudownego jedzenia, z drugiej problemów w rodzaju wykupowania starych winnic czy historii dzieci Francuzek i Niemców z okresu II wojny światowej.

Nie ma tu emocjonujących pościgów, czy krwawych strzelanin (choć padają strzały), akcja toczy się dość leniwie, ale za to w jakich okolicznościach przyrody!

Uwielbiam ten klimat! I czekam na następne książki z serii!

Tytuł: Morderstwo w winnicy

Cykl: Verlaque i Bonnet

Autor: M. L. Longworth

Wydawnictwo: Smak Słowa

Moja ocena: 8/10

452 594 thoughts on “„Morderstwo w winnicy” – M. L. Longworth

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.