Close

„Śmiertelne rytuały” – Alicia Gimenéz – Bartlett

Sięgnęłam po „Śmiertelne rytuały”, bo kilka dni temu wydawnictwo Noir Sur Blanc zapowiedziało premierę książki „Milczenie krużganków”, jako kolejnego tomu z serii. Z dyskusji czytelników zrozumiałam, że jest to „barcelońska wersja” śledztw komisarza Montalbano.

Na takie dictum, mogłam zrobic tylko jedno. Szybkie przeszukanie. Ebooków nie ma. W wydawnictwie, księgarniach nie ma. Antykwariat Tezeusz z drobną pomocą Alledrogo i woblinka – i mam całość

Petra Delicado, była adwokat, zatrudniona w policji, w wydziale dokumentacji, i nie posiadająca żadnego doświadczenia, przez przypadek i braki kadrowe, zostaje wyznaczona do zajęcia się śledztwem w sprawie gwałtu. Wsparciem ma jej służyć doświadczony podinspektor z prowincji, Fermin Garzon.

Gwałt, a nawet gwałty, bo szybko pojawiają się kolejne, są dziwne. Sprawca znakuje brutalnie swoje ofiary, dobierając je według sobie znanego klucza.

Petra, trochę po omacku, prowadzi czynności, walcząc ze stereotypami kobiet w świecie i policji, jakie mają zakorzenione i współpracownicy, i podejrzani.

Fermin rozdarty między służbostością wobec przełożonego, sympatią do koleżanki i głęboko wpojonym szacunkiem do kobiet w ogóle, wspiera Petrę wiedzą, policyjnym doświadczeniem i obyciem w rynsztokowych barach i zaułkach.

Dwoje policjantów z całkiem innych galaktyk powoli znajduje wspólny język. Przekomarzania, docinki, prychnięcia przeradzają się w rozmowy. Powoli zaczynają stanowić zgrany, partnerski duet.

I wraz z tym posuwają się coraz dalej w niełatwym śledztwie, obarczonym wrogim stosunkiem rodzin ofiar i mediów. I odkrywają zaskakująco zapętlone rozwiązanie.

A my dodatkowo poznajemy ich historie prywatne. I nieturystyczne zaułki Barcelony. Choć po Rambli się snują kilka razy.

W stosunku do Montalbano, czy Brunettiego, Petra i Fermin zbyt mało urozmaicenie jedzą. W ogóle nie delektują się jedzeniem. A tak pięknie możnaby tu poopisywać tapas czy paelle w barach. Ale nie tracę nadziei, bo kolejne tomy już czekają a barceloński duet przypadł mi do gustu.

Jakie jeszcze takie serie znacie?

Tytuł: Śmiertelne rytuały

Autor: Alicia Giménez – Bartlett

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Moja ocena: 7/10

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.