Close

„Głębia” – Marek Stelar – RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Kolejny raz będę chwalić pióro Marka Stelara, bo po prostu pisze fantastycznie. Historia wciąga. Bohaterowie i ich problemy są wiarygodne, nawet jeśli początkowo poziom ich skomplikowania zadziwia.

Komisarz Tomasz Rędzia jest szantażowany. Razem z prokurator Agnieszką Rybarczyk. Obecnie łączy ich praca, ale tak naprawdę i odległa przeszłość, a także ta zupełnie nieodległa. Podjęte decyzje, dokonane wybory, inni ludzie. Szantaż wymaga, aby obydwoje prowadząc śledztwo w sprawie morderstwa, niespecjalnie przyłożyli się do swoich obowiązków. Powinno być łatwo, ofiarą jest specyficzny bandyta, mający sporo nieprzyjemnych spraw na sumieniu, zatem aż się prosi aby dla spokoju i bezpieczeństwa bliskich poddać się i nie szukać sprawcy zbyt intensywnie.

Ale Rędzia postanawia dla własnego komfortu podrążyć trochę w sprawie. I oczywiście na coś trafia. Ślad, trop, nieoczekiwane powiązanie. Ale zanim zdąży dotrzeć do sedna, z tropiącego nagle staje się zwierzyną.

Marek Stelar dwukrotnie już wciągnął mnie w sprawy komisarza Rędzi, ta trzecia nie zawodzi. Fascynujące tajemnice, nieoczekiwane decyzje, niespodziewane wsparcie. I jednocześnie nieustająca, ciągła atmosfera niepewności i podejrzeń. Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem?Komu można zaufać, a kogo się wystrzegać? Jak ochronić wystawionych na najgorsze ataki najbliższych?

I czy zagadka pojedynczej zbrodni, której ofiarą padł pośledni gangster, może okazać się elementem wielopoziomowego przestępstwa, za którym stoi wielki gang i ogromne pieniądze?

Fantastycznie zagmatwane! I jednocześnie znów niesamowicie uwiarygodnione. Rozbudowany mechanizm przestępstwa wydaje się skomplikowany, a jednocześnie tak prosty, że czytelnik wiedziony umiejętnie za nos, daje się „wpuszczać w kolejne maliny”, by zostać na końcu w zadziwieniu, z uchylonymi ustami.

Głęboko podziwiam to, jak umiejętnie Autor prowadzi i uzupełnia wątki z poprzednich części, „Głębię” można swobodnie czytać nie znając wcześniejszych „Blizn” i „Sekty”, ale jednocześnie, ci którzy je czytali, nie czują się zasypani tłumaczeniami. Wszystko tu pięknie gra i się uzupełnia.

To znów znakomita historia, świetnie sportretowani bohaterowie, trzymająca w napięciu akcja i energetyczny klimat oddający emocje.

Brawo Marek Stelar! Brawo!

Jakoś gdzieś obiło mi się o oczy, że to ostatni tom z komisarzem Rędzią, ale mam nadzieję, że to nieprawda, że jeszcze gdzieś w Szczecinie go spotkamy!

Tytuł: „Głębia”

Cykl: Komisarz Rędzia

Autor: Marek Stelar

Wydawnictwo: Filia

Moja ocena: 9/10

Data premiery: 1 września 2021

Recenzje poprzednich spotkań z komisarzem Rędzią znajdziecie tutaj: „Blizny” i „Sekta”.

Autorowi, Wydawnictwu FILIA i „komisarzowi Rędzi” bardzo dziękuję za egzemplarz recenzencki!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2024 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.