Close

2018 Podsumowanie

Podsumowanie 2018

Podsumowując 2018 – przeczytałam 101 książek (w tym 5 nie doczytałam do końca).

W tym gronie niedoczytanych “Król” Szczepana Twardocha, ale to nie dlatego, że to zła książka. Nawet nie wystawiałam oceny, to po prostu tematyka i klimat w którym się nie odnajduję, dwudziestolecie międzywojenne w żydowskiej Warszawie, szemrane interesy, brud, smród, rynsztok, i jeszcze boks. No nie i już. I wiedziałam to zanim zaczęłam, ale tyle osób mnie namawiało, że podjęłam próbę.

Natomiast 4 pozostałe: dwie to dla mnie pozycje nienadające się do czytania i już.  “Stało się” M.Kuydowicz i “Nie ma mowy!” Helen Russell. Dwie kolejne to znowu prawdopodobnie dobre książki, ale tak mnie znudziły, że odłożyłam (szaroko zachwalany Denar dla szczurołapa i Kości Proroka). A mnie było szkoda czasu na czytanie czegoś, co mi się aż tak nie podobało.

Przedział ocenowy 3 – 5 to po prostu kiepskie książki (tylko 6 w tej grupie), przeczytałam do końca, ale nie podobały mi się. Zaskakujące w tym gronie: Mróz z Hastagiem oraz Chmielarz ze Żmijowiskiem (!!!). No ale nie i już. Ach no i “nieodkładalna” dla S.Kinga “Kobieta w oknie”. No nie podobały mi się, i koniec, kropka.

Zakres ocen 6 – 7 to już książki (25 w tej grupie), z których przeczytania miałam przyjemność. Mniejszą, większą, ale nie żałuję poświęconego na nie czasu

47 książek oceniłam na 8 – 9. Znaczy, że bardzo mi się podobały, niektórym nawet po pewnym czasie podniosłabym ocenę, bo wracam do nich w myślach, bądź polecam znajomym w rozmowach.

Czas na Najlepsze!

!!!

werble trrrrrr trrrrr trrrrr

And the Oscar goes to:

Maciej Siembieda.

Najlepsze w 2018

Trzy książki tego autora dostały u mnie 10. Jedna to oczywiście genialne “Miejsce i imię“, kolejne to dwa zbiory reportaży. Czekam niesłychanie na “Gambit”, a na mnie czeka jeszcze na półce “Marek Belka” jego autorstwa. Przyjemności należy dawkować. Nieustająco nakłaniam również wszystkich do czytania “444“, które wygrały w zeszłym roku u mnie w kategorii przygoda z historią, uwielbiam nadal i chyba przeczytam jeszcze raz.

Pierwszą “vice miss” zostaje James Clavell. Odkrycie tego roku. Tai-Pan i Shogun po prostu oszołomiły mnie. Choć pozostałe dzieła nie były aż tak wspaniałe, a Król Szczurów i Wirlwind czekają na swoją kolejkę, autor mnie zachwycił! Gorąco go polecam!

Obyczajowe

Bardzo dużo w tym roku przeczytałam książek obyczajowych, bo 16, i aż cztery dostały 10.

Najlepsze obyczajowe 2018

Każda jest inna, ale każda ocena wytrzymuje próbę czasu, każdą 10 podtrzymuję! Świąteczne otwarcie roku Iwony Poczopko, niesłychanie klimatyczne i cudowne “Stowarzyszenie Miłośników Literatury…“, trudna i nietypowo dla gatunku poprowadzona “Tęcza nad jeziorem” Magdy Kołosowskiej, i “Pachinko” na które brak słów!

Biografie

Następne w ilości przyznanych dziesiątek są książki biograficzne oraz na granicy biografii i publicystyki.

Najlepsze biograficzne 2018

Cztery w tym roku, i wszystkie na 10! Wodecki, Nosowska, Owsiak i Wicha. To były naprawdę znakomite lektury.

No i pozostałe:

A potem trochę masówka, 44 kryminały i tylko dwie 10, w tym jedna bardziej za poruszony temat niż za rzeczywistą jakość książki (“Nieodnaleziona” R.Mroza). Druga “Cienie” W. Chmielarza to mistrzostwo samo w sobie, zarówno jako pojedyncza książka, jak i finałowy (mam nadzieję, że tylko tymczasowo) tom o komisarzu Mortce!

I nie mogę nie wspomnieć o Marcie Kisiel! Odkąd poznałam Licho, wszystko jej pióra wyrywa mnie z kapci. W tym roku 3 książki Ałtorki i już nie mogę się doczekać kolejnych.

Z tegorocznych odkryć wysoko oceniam też Grzegorza Brudnika i jego niewiarygodne przygodo-szpiego-kryminalno-techniczno-sensacje! Czekam na kolejne książki o szalonym zimnokrwistym Alexie Gallu.

Ale i zachwycił mnie kolejny to Hotelu Varsovie Sylwii Zientek, i 2 miliony za Grunwald Joanny Jodełki.

Jak zwykle znakomicie bawiłam się z Alkiem Rogozińskim (ja śmiałam się z książki, obcy ludzie ze mnie).

To był naprawdę fajny książkowo rok!!!

Jak zwykle kończę z ilością “do przeczytania” większą niż zaczynałam.
A za rogiem Nowy Rok i będą sypać się premiery!

Tak dużo książek, tak mało czasu!

Wszystkiego dobrego Kochani!

Czytajcie, czytajcie, to naprawdę jest najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła (Wisława Szymborska).

4 thoughts on “2018 Podsumowanie

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2021 Co Aśka przeczytała... | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.